האתר בטעינה

שחררו את באליין דאוורים

שחררו את באליין דאוורים

דרמה בדיונית בעקבות גיבורות אמיתיות

הצגה מרגשת שעוקבת אחרי חברוּת שנרקמת בין שתי אסירות: יאמור מליק, צעירה שהרגה את בעלה המתעלל, ובאליין דאוורים, ציירת שציור שלה נמצא כאקט של הסתה לטרור. סיפור על חברות ואמנות ששווה לחיות ואולי אפילו למות בשבילן.

"במדינה הנוראית הזאת ציירת ורוצחת נענשות באותה הדרך, חיות באותו התא. כאילו שציור ורצח הם שווי ערך" // באליין דאוורים

באליין, אמנית צעירה, ציירה ציור מחאה פוליטי והעלתה אותו לחשבון האינסטגרם שלה. בעקבותיו היא הואשמה בהסתה לטרור, ונשלחה למאסר של שנתיים ועשרה חודשים. 
בתא בכלא היא פוגשת את יאמור מליק, צעירה פחות או יותר בגילה שמגיעה מרקע חברתי שונה לחלוטין. בזמן המאסר שלהן, ולמרות ההבדלים העמוקים ביניהן, השתיים הופכות לחברות. 
הכל משתנה במפתיע כשהערעור של יאמור מתקבל והיא עתידה להשתחרר. אז באליין רוקחת תכנית מחאה חדשה ומבקשת מחברתה להתגייס למשימה מסוכנת במיוחד. 

המחזה מבוסס על סיפורים אמתיים של אסירות, אמניות פוליטיות, שנכלאו בעקבות יצירותיהן ומחאתן ברחבי העולם בשנים האחרונות. המחזה שואב השראה במיוחד מסיפורה של האסירה הכורדית, הציירת והעיתונאית זארה דוייאן (Zehra Doğan), שב-2019 שוחררה מהכלא הטורקי לאחר תקופת מאסר של שנתיים, 9 חודשים ו-22 ימים. 
זארה נכלאה בעקבות ציור שציירה של העיר הכורדית נציבין (Nusaybin), והעלתה לאינסטגרם שלה.

טלי עדן מפוליטיקלי קוראת כתבה על ההצגה:
"ההצגה מרתקת ומומלצת בחום ומשאירה את הצופות והצופים עם מחשבות על זכויות אדם שנגזלות ברגע במדינות שונות בעולם, אפילו כאלה שמתיימרות להיות דמוקרטיות, בשל חטא חסר חשיבות (ואולי לא).
אני ממליצה בחום לצפות - אל תחמיצו!"

מאת ובבימוי: ליהיא ענבר
בהשתתפות: דניאל בלינקי ומיכל קרונזון
דרמטורגיה: יוסי גולד ודניאל בלינקי 
במה: ליהיא ענבר 
תאורה ווידאו ארט: ים עמיר 
מוזיקה: יהלי עמיר 
ניהול הצגה: עודד פרץ יריאל
פוסטר: רות גווילי

ההצגה עלתה בתמיכת המרכז לתיאטרון ניסויי - מת"ן - פרויקט משותף של: קרן יהושע רבינוביץ לאמנויות תל אביב (ע"ר) וקרן ליאון רקנאטי.

קטגורית מופע מבוגרים


עבור לתוכן העמוד