האתר בטעינה

מה זה פרינג' ?

מה זה פרינג' ?

משמעות המילה "פרינג'" היא "שוליים". תיאטרון הפרינג'– כשמו כן הוא: תיאטרון שוליים.
השוליים – הם האוונגרד, עמוד האש לפני המחנה, חוד החנית, הלהיט הכי גדול של פריד אל אטרש (נסחפנו) או בקיצור – אותו מקום, שלא תמיד עולה לתודעה באופן מיידי. השוליים הם רחבים, ופרינג' זו הגדרה רחבה, כל אמנויות הבמה נכללות בתוך הפרינג'.
מבחינה תיאטרונית הפרינג' נושא עמו את הבשורה התיאטרונית החדשה. הוא מקום בו יוצרים יכולים להתנסות בלי לחץ וללא מגבלות, במטרה לפתח את השפה הייחודית להם.
זה המקום לניסויים. לחדשנות. לפרוץ גבולות בנושאים, בצורה ובאופן ההגשה של התכנים על הבמה.
הפרינג' הוא תיאטרון להופעות וחוויות מסוג שונה. תאטרון משפחתי, קטן ואינטימי בעיר העתיקה באר שבע.

פרינג' זו שפה - בואו לדבר אותה!


ההבדל בין תאטרון פרינג' לתאטרון רגיל

תאטרון פרינג' הוא במהותו תאטרון לא ממסדי, בניגוד לתאטרון הרפרטוארי שהוא מייצג בדרך כלל את המיינסטרים. הוא תלוי במפעל המנויים שלו ומכוון למכנה המשותף הרחב ביותר מבחינת קהלים. הפרינג' הוא התאטרון של היוצרים העצמאיים, של האנשים שאינם נמצאים בתוך הממסד, הם לא צריכים לכוון למכנה משותף רחב ולא מפחדים לגעת בנושאים שהם לפעמים יותר שנויים במחלוקת או כאלה שהתאטרון הרפרטוארי נמנע מלהתעסק בהם.
לדבר הזה ישנה השפעה על תקציבי התאטראות. ועל הגודל של ההפקות, על השחקנים שמשתתפים, לעומת התאטרון רפרטוארי שבדרך כלל מעסיקים שחקנים שמוכרים כרטיסים, טאלנטים.

תאטרון הפרינג' תופס את האמנות של התאטרון במובן הכי רחב שלה, כלומר הוא מאתגר את המוסכמות, הוא מטשטש את הגבולות ומרחיב את הגבולות כל הזמן, הוא במה לניסויים וחיפושים בימתיים. לעומת, התאטרון הרפרטוארי שרובו הם הפקות קונבנציונליות מבחינת המדיום - ריאליסטיות, במה פרונטלית ומחזות ריאליסטיים.


מאפייני תאטרון פרינג'


  •  אופן הצגה שונה וייחודי המנסה לשלב מספר סגנונות תאטרון. לעיתים שילוב של קולנוע ועבודת וידאו, יצירת חללים אלטרנטיביים, מסרים נוקבים ודרך הבעה נוקבת. 
  • תקציב מוגבל, תפאורה מינימלית, תלבושות בייצור עצמי ושימוש בבמות מגוונות במטרה ליצור זווית צפייה ובימוי יוצאת דופן. 
  • הצגות קצרות ללא הפסקה ולעיתים ללא מספר מערכות. 
  • אולמות קטנים ומספר צופים מצומצם.
  • טקסטים העוסקים בנושאים לא שגרתיים.
  • מספר שחקנים מצומצם בכל הצגה ולעיתים אף הצגת יחיד. 


עבור לתוכן העמוד