האתר בטעינה

מפגש ספרות- אושרת אסייג לופז

מפגש ספרות- אושרת אסייג לופז

אושרת אסייג לופז, סופרת, מרצה ועורכת-דין. דוקטורנטית במחלקה לספרות עברית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. מחקרה העוסק ביצירת הפרוזה של יוסף טרומפלדור, זכתה במלגת "נגב" לדוקטורנטים מצטיינים ובפרס מחקר של המרכז למורשת מנחם בגין. סיפוריה הקצרים זכו פעמיים ברצף ב"תחרות הסיפור הקצר" של עיתון "הארץ" (2014, 2015), וב"ציון לשבח" בתחרות הסיפור הקצר של הוצאת "כנרת-זמורה-דביר" והעיתון "מקור ראשון". סיפורים קצרים פרי עטה פורסמו מעל במות שונות.
מוזמנים להצטרף אלי למסע בעקבות כתיבת הרומן ההיסטורי "על משכבי בלילות" שיוסף טרומפלדור הוא גיבורו, מועמד לפרס ספיר ביכורים, זוכה פרס ברנשטיין בקטגוריית רומן עברי מקורי (2023), זוכה מלגת פרדס של הספרייה הלאומית, זוכה קרן רבינוביץ לאומנויות (2021), בעריכת פרופ' יגאל שוורץ ובהוצאת כנרת-זמורה-דביר.

יוסף טרומפלדור נודע עוד בחייו כ"גיבור האגדי", גבר כריזמטי ובעל חזון. למרביתנו הוא מוכר מקרב תל-חי, ונדמה, ששמענו עליו הכול. אולם כשחושבים לרגע, מגלים, שרב הנסתר על הידוע. ולא סתם הוא כונה "גיבור חידה".
במפגש אספר על דמותו המרתקת, ואיך ניסיוני כעורכת-דין פלילית סייע במחקר המעמיק לכתיבת הרומן, אליו ניגשתי כאל זירת ראיות שיש לפענח. אתאר את תהליך כתיבת הרומן ההיסטורי, ואיך המחקר לכתיבתו שכלל תרגום לראשונה של יומנים אישיים, מכתבי אהבה, כתבים ציוניים, ותעודות מארכיונים בארץ, בחו"ל וממשפחת טרומפלדור בסנט פטרבורג, אפשר לי להאיר על חידת טרומפלדור ולעצב את גיבור הרומן בדמותו. 

טרומפלדור היה איש של סתירות, שמעטים זכו לומר שהיו חבריו הקרובים. יפה-תואר, אינטלקטואל ובה בעת ציוני מסור לעמו, הוא מתגלה ברומן ההיסטורי כאדם מורכב, אמיץ ו... חדור פחדים. סמכותי, כריזמטי ו... ביישן. גבר שבגברים, הכמה לקרבה, אך סגירותו מכשילה אותו שוב ושוב במערכות היחסים שלו עם נשים. אֶמַה לבונטין, הגיבורה הבדיונית שבראתי ושידכתי לו, היא אישה מרשימה לא פחות ממנו. היא בת למשפחה יהודית רוסית-אנגלית אמידה ואחות צבאית בהכשרתה. דעתנית, מסרבת להיענות או להיכנע לגבולות המגדר התקופתיים ושנונה. הרומן בין השניים מתחיל בסעודות פאר בבית משפחת לבונטין בלונדון, ממשיך באזור כפרי אנגלי. הוא מתפתח ומשתנה ועובר טלטולים חריפים באזורים שונים ברוסיה ובאוקראינה, באיסטנבול ובלבנון – ומגיע לשיאו המפתיע  בארץ-ישראל. 

על רקע אירועי ה-7 באוקטובר, דמותו של טרומפלדור מהדהדת בחזונה, באומץ ליבה ונחישותה, ויכולה להעניק לנו עצה טובה, השראה ונחמה לימים טובים שיבואו. במפגש אאיר על הסיפור הציוני שכתבו טרומפלדור ובני דורו, על הסיפור הציוני שאנו כותבים, על הדמיון בין התקופות (אנטישמיות, פרעות, ריב מפלגות), על לחימתם של מעטים מול רבים, על הגבורה והרעות.

מיתוס טרומפלדור, גם מאה שנים אחרי, חי וקיים. כמה טרומפלדורים קמו לנו מאז ה-7 באוקטובר בנגב המערבי, בעזה, בגבולות הצפון ובעורף?  דור זכה במלגת "נגב" לדוקטורנטים מצטיינים ובפרס מחקר של המרכז למורשת מנחם בגין. סיפוריה הקצרים זכו פעמיים ברצף ב"תחרות הסיפור הקצר" של עיתון "הארץ" (2014, 2015), וב"ציון לשבח" בתחרות הסיפור הקצר של הוצאת "כנרת-זמורה-דביר" והעיתון "מקור ראשון". סיפורים קצרים פרי עטה פורסמו מעל במות שונות.

קטגורית מופע מבוגרים


עבור לתוכן העמוד